Umut AramaKurtarma Eğitim ve Yardım Derneği

TARİHÇE

             UMUT Arama Kurtarma Yardım ve Eğitim Derneği Marmara depreminin hemen sonrası 21.Ekim.1999 da, 2908 Sayılı Dernekler Kanununa göre kurulmuştur. Derneğimiz kanuni ve resmi olarak kar amacı gütmeyen toplum yararına davranmayı amaçlayan gönüllük esasına dayalı bir Dernektir.


19 değişik meslek grublarından üye tarafından kurulan Derneğimizin Şu anda Doktor, Mühendis, Esnaf, İşci, Öğrenci ağırlıklı olan üye profilinde çeşitli meslek gruplarına mensup 56 operasyon üyesi 320 fahri üyesi bulunmaktadır.

             Dernek Nazilli ilçesinde 20 kişilik NAKUT, Efeler İlçesinde 20 kişilik EFAK, Tire İlçesinde 25 kişilik TAKED Ekibinin, UŞ-AK Arama Kurtarma, Diyarbakır AKE, İzmir DAĞCI Arama Kurarma ekiplerinin ve eğitimlerine destek sağlamaktadır.

             Tüm UMUT üyeleri bir amaç altında bir araya gelmişlerdir: 'Ulusal ve Uluslararası düzeyde Yaşam kurtarmak' ve 'Herkesin yapabileceği bir şey vardır' felsefesiyle hareket ederler.

             Derneğin İstanbul, İzmir, Ankara, Uşak, Muğla, Antalya, Denizli, Kuşadası, Balıkesir,  Merkezlerinde birer temsilciliği vardır.

             UMUT Türkiye'nin çeşitli illerinde örgütlü Derneklerle beraber (AKDF) Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonunun kuruluşuna katkı sağlamıştır.

              Derneğimiz Yalova-K-77, Edirne- Edak, Alanya-DAD, Gönen-Göndak, İstanbul ANAK, Türk Can Kurtarma ekipleri ile beraber Dünyada bir ilki başarmış gönüllü sivil bir yapılanma olan, Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu (AKDF) kurulmuştur.

              UMUT AKDF dışında diğer Arama Kurtarma Dernekleri ile İşbirliğini sürdürmektedir. Uluslar arası kuruluşlarla Federasyon kanalıyla işbirliği calışmaları yürütülmektedir.
 
              Halen Derneğimizde Radyo Amatörlüğü sertifikalı 12 adet amatör telsizci bulunmaktadır.
 
              Ayrıca Aydın Merkezinde kurulu Derneklerin oluşturduğu Aydın Sivil Toplum Platformu (ASTO) kurucu üyesidir.
 
              Marmara Depreminde bireysel olarak  faaliyette bulunan Umut Derneği, AKDF Federasyonu çatısında afetlerde çalışma yürütmektedir. Düzce, Afyon, Bingöl , Buldan Van, İzmir  Depremlerinde Deprem Arama Kurtarma ve Yardım faaliyetlerinde bulunmuştur.
 
Dernek Aydında Okullarda eğitim faaliyetlerinde bulunmuş bugüne kadar 43. bin öğrenciye eğitim verilmiştir. Eğitimlere AFAD Adına vermeye devam edilmektedir.

            Aydındaki tüm engelli grupları ile çalışmalar yürütülmüş Engelli Farkındalık eğitimleri verilmiştir.

Sanayi Kuruluşları, kurumlar, Kamuya, büyük sitelere, apartmanlara, mahallelere ,bazı sivil toplum kuruluşlarına, talepte bulunan arama kurtarma takım ve derneklerine eğitim seminerleri ve toplantıları düzenlemekteyiz.

Okullarda 100’e yakın Deprem, Yangın ve Afetler üzerine tatbikat, seminer ve sergi faaliyetlerinde bulunmuştur.
 

NASIL ÜYE OLABİLİRİM ?

    UMUT üyesi olmak tamamen gönüllük esasına dayanan bir süreçtir. Üyelik için müracaat eden Kişinin tecrübesi ne olursa olsun resmi üye statüsünü kazanmak için Yönetim Kurulunca onaylanıncaya kadar 3-6 aylık deneme sürecini tamamlamak zorundadır. Deneme sürecinde gönüllüler organizasyon içindeki çalışma ve performanslarına ve eğitimlere devamlılığına göre değerlendirilirler.

Adaylık statüsünü elde etmek kolaydır. Sadece idari bazı zorunlulukları yerine getirmek gerekir. (bir başvuru formu doldurmak, yıllık üyelik aidatını ödemek, vesikalık fotoğraf vermek, imza beyanı, Adli sicil sabıka kaydı almak)

Arama Kurtarma konusunda bilgisi olan belirli konularda deneyime sahip olan üyeler ve değişik konularda eğitim almış üyeler yeni ve istekli üyeleri eğitirler. Temel Yaşam Desteği, bina yapısı ve çökmelerde bina statiği, Yangın,, navigasyon, telsiz eğitimi veren Amatör Telsiz ehliyetine sahip üyelere ve farklı konularda eğitim verebilecek kadroya sahiptir.

Dernek hazırlanan bir program dahilinde Bedesten İş Merkezinde bulunan Eğitim Salonunda, AYDIN Afet Kriz Merkezi'ndeki UMUT lojistik merkezinde, zaman zaman tahsis edilen tatbikat alanlarında ve farklı illerde ki mekanlarda eğitim toplantıları düzenlenmektedir.

UMUT DERNEĞİNİN GELİR KAYNAKLARI
    UMUT' un operasyonlarının temelde bağışlarla finanse edilmesi planlanmıştır. Ancak ülkemizde karşı karşıya kalınan ekonomik krizler nedeniyle diğer STK gibi gereken mali kaynakları bulamamıştır tek gelir kaynağı olan üyelerden alınan aidatlar bağışlardan karşılanmaktadır.GÖNÜLLÜLÜĞÜN GÜCÜNÜ FARKET VE GÖNÜLLÜLÜĞÜN GÜCÜNÜ KULLAN !
HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY VARDIR!!!!

BİZE BAĞIŞTA BULUNABİLİRSİNİZ... 

 

UMUT ARAMA KURTARMA YARDIM VE EĞİTİM DERNEĞİ
ZİRAAT BANKASI  IŞIKLI KAVŞAĞI AYDIN ŞUBESİ
HESAP NO: 91402365 - 5001
İBAN:  TR27 0001 0026 4791 4023 6550 01