Umut AramaKurtarma Eğitim ve Yardım Derneği

TARİHÇE

             UMUT Arama Kurtarma Yardım ve Eğitim Derneği Marmara depreminin hemen sonrası 21.Ekim.1999 da, 2908 Sayılı Dernekler Kanununa göre kurulmuştur.. Derneğimiz kanuni ve resmi olarak kar amacı gütmeyen toplum yararına davranmayı amaçlayan gönüllük esasına dayalı bir Dernektir.

19 değişik meslek grublarından üye tarafından kurulan Derneğimizin Şu anda Doktor, Mühendis, Esnaf, İşci, Öğrenci ağırlıklı olan üye profilinde çeşitli meslek gruplarına mensup 56 üyesi bulunmaktadır.

             Dernek Nazilli ilçesinde 20 kişilik NAKUT, Efeler İlçesinde 20 kişilik EFAK, Tire İlçesinde 25 kişilik TAKED Ekibinin kuruluşlarına ve eğitimlerine destek sağlamıştır.

Tüm UMUT üyeleri bir amaç altında bir araya gelmişlerdir: 'Ulusal ve Uluslararası düzeyde Yaşam kurtarmak' ve 'Herkesin yapabileceği bir şey vardır' felsefesiyle hareket ederler.

             Derneğin İstanbul, İzmir, ve Ankara, Uşak, Muğla, Antalya, Denizli, Kuşadası, Balıkesir,  Merkezlerinde birer temsilciliği vardır.

UMUT Türkiye'nin çeşitli illerinde örgütlü Derneklerle beraber Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonunun kuruluşuna katkı sağlamıştır.

Derneğimiz Yalova-K-77, Edirne- Edak, Alanya-DAD, Gönen-Göndak ekipleri ile beraber Dünyada bir ilki başarmış gönüllü sivil bir yapılanma olan, Türkiye Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu (AKDF) kurulmuştur.

UMUT AKDF dışında diğer Arama Kurtarma Dernekleri ile İşbirliğini sürdürmektedir. Uluslar arası kuruluşlarla Federasyon kanalıyla işbirliği calışmaları yürütülmektedir.
 
Halen Derneğimizde Radyo Amatörlüğü sertifikalı 12 adet amatör telsizci bulunmaktadır.
 
Ayrıca Aydın Merkezinde kurulu Derneklerin oluşturduğu Aydın Sivil Toplum Platformu (ASTO) kurucu üyesidir.
 
Marmara Depreminde bireysel olarak  faaliyette bulunan Umut Derneği,AKDF Federasyonu çatısında afetlerde çalışma yürütmektedir. Düzce, Afyon, Bingöl ve Buldan Depremlerinde Deprem Arama Kurtarma ve Yardım faaliyetlerinde bulunmuştur.
 
Dernek Aydında Okullarda eğitim faaliyetlerinde bulunmuş bugüne kadar 43. bin öğrenciye eğitim verilmiştir.

Aydındaki tüm engelli grupları ile çalışmalar yürütülmüş Engelli Farkındalık eğitimleri verilmiştir.

 Kamuya, büyük sitelere, apartmanlara, mahallelere ,bazı sivil toplum kuruluşlarına, talepte bulunan arama kurtarma takım ve derneklerine eğitim seminerleri ve toplantıları düzenlemekteyiz.

Okullarda 100’e yakın Deprem, Yangın ve Afetler üzerine tatbikat, seminer ve sergi faaliyetlerinde bulunmuştur.
 

NASIL ÜYE OLABİLİRİM ?

    UMUT üyesi olmak tamamen gönüllük esasına dayanan bir süreçtir. Üyelik için müracaat eden Kişinin tecrübesi ne olursa olsun resmi üye statüsünü kazanmak için Yönetim Kurulunca onaylanıncaya kadar 3-6 aylık deneme sürecini tamamlamak zorundadır. Deneme sürecinde gönüllüler organizasyon içindeki çalışma ve performanslarına ve eğitimlere devamlılığına göre değerlendirilirler.

Adaylık statüsünü elde etmek kolaydır. Sadece idari bazı zorunlulukları yerine getirmek gerekir. (bir başvuru formu doldurmak, yıllık üyelik aidatını ödemek, vesikalık fotoğraf vermek, imza beyanı, Adli sicil sabıka kaydı almak)

Arama Kurtarma konusunda bilgisi olan belirli konularda deneyime sahip olan üyeler ve değişik konularda eğitim almış üyeler yeni ve istekli üyeleri eğitirler. Temel Yaşam Desteği, bina yapısı ve çökmelerde bina statiği, Yangın,, navigasyon, telsiz eğitimi veren Amatör Telsiz ehliyetine sahip üyelere ve farklı konularda eğitim verebilecek kadroya sahiptir.

Dernek hazırlanan bir program dahilinde Bedesten İş Merkezinde bulunan Eğitim Salonunda, AYDIN Afet Kriz Merkezi'ndeki UMUT lojistik merkezinde, zaman zaman tahsis edilen tatbikat alanlarında ve farklı illerde ki mekanlarda eğitim toplantıları düzenlenmektedir.

UMUT DERNEĞİNİN GELİR KAYNAKLARI
    UMUT' un operasyonlarının temelde bağışlarla finanse edilmesi planlanmıştır. Ancak ülkemizde karşı karşıya kalınan ekonomik krizler nedeniyle diğer STK gibi gereken mali kaynakları bulamamıştır tek gelir kaynağı olan üyelerden alınan aidatlar bağışlardan karşılanmaktadır.

Takdir edileceği üzere; bu kısıtlı gelir ile bir arama kurtarma takımının alet, araç, ekipman ihtiyaçlarının karşılanması pek mümkün olamamaktadır. Çoğu zaman afet bölgesinde veya tatbikatlarında yetersiz alet, araç ve ekipman nedeniyle kurtarma takımı ve afetzede riske girebilmektedir. Okul eğitimlerinde Bilgisayar ve Projeksiyon Cihazımızın bulunmaması nedeniyle büyük zorluk yaşanmaktadır.GÖNÜLLÜLÜĞÜN GÜCÜNÜ FARKET VE GÖNÜLLÜLÜĞÜN GÜCÜNÜ KULLAN !

                        HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY VARDIR!!!!