Umut AramaKurtarma Eğitim ve Yardım Derneği

ELAZIĞ DEPREMİ 41 CAN ALDI

2020 Elazığ depremi, 24 Ocak 2020 tarihinde yerel saatle 20.55'te Türkiye'nin Elazığ ilinde meydana gelen, merkez üssü Sivrice olan ve yaklaşık 40 saniye kadar süren deprem. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 6.8 Mw, USGS ise 6.7 Mw olarak açıkladı.

Deprem bölgesinde bulunan İçişleri Bakanı Soylu, Sağlık Bakanı Koca ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ortak açıklama yaptı.


Elde edilen son verileri paylaşan Bakan Soylu,  Deprem olduğu andan itibaren 45 kişinin enkaz altından kurtarıldığını  söyledi.

Dünya basını Elazığ depremini böyle gördü: Çok güçlü, çok korkunç!

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 24 Ocak Cuma akşam saatlerinde meydana gelen depremde, 35'i Elazığ'da, dördü Malatya'da olmak üzere en az 41 kişi hayatını kaybetti, 1.607 kişi de yaralandı.

Derinliği 6,75 kilometre olan depremin ardından yapılan arama-kurtarma çalışmaları sonucunda 45 kişi enkazdan sağ çıkarıldı.

Depremden izleyen günler içerisinde 1000'den fazla artçı deprem yaşandı. Bu depremlerin en büyüğü 5,4 olarak ölçülürken, 4 üzerindeki artçı sarsıntıların toplam sayısı da 22 oldu.

Elazığ depreminden dört gün sonra Manisa'da yerel büyüklüğü (ML) 5,1; moment büyüklüğü (Mw) ise 4,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Manisa'daki depremin ardından çok sayıda artçı sarsıntı kaydedilirken, can ya da mal kaybı olmadı.

Elazığ ve Malatya'da ise 87 bina yıkıldı; 1287 binada ağır hasar, 56 binada orta ve 876 binada da az hasar tespit edildi. Acil olarak yıkılması gereken bina sayısı da 12 olarak açıklandı.

Deprem, Adıyaman, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Tunceli gibi çevre illerde de hissedildi ancak bu kentlerde herhangi bir hasara yol açmadı.
ELAZIG DEPREM

Depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bölgeye gitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, gerekli tedbirlerin alındığını söyledi ve hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi.
elazığ depremi ile ilgili görsel sonucu  elazığ depremi ile ilgili görsel sonucu elazığ depremi ile ilgili görsel sonucu

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda depremin hemen ardından başlayan kurtarma çalışmalarında, 21 farklı kamu kurumu, sivil kurum ve kuruluştan 3 bin 829 personel, 22 arama kurtarma köpeği, 568 kara aracı ve beş hava aracı yer alıyor.
AHM