Umut AramaKurtarma Eğitim ve Yardım Derneği

UMUT İSTANBUL İÇİN GÖREVE HAZIR

İstanbul’daki 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu koordinasyon merkezinden gelen çağrı üzerine Aydın UMUT Arama Kurtarma Derneği önce sarı alarm duruma geçerek. Daha önceki depremlerde de görev alan 15 kişilik öncü Operasyon  ekibi hazırladı.

Konu hakkında açıklama yapan Dernek Başkanı Veli Tiryaki  "Depremin kaç büyüklüğünde olacağı ve ne zaman olacağı veya olmayacağı konusu halk önünde tartışılmamalıdır. Enerji birikiyor ve çıkacak. Kandillinin de ısrarla vurguladığı gibi bir sona doğru yaklaşıyoruz ama ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil. Şu saatte olacak şu gün olacak gibi konuları vatandaşlarımız gündeminden çıkarıp deprem bilincinde yaşaması gerekiyor. Önemli olan kentlerimizi güçlendirmek Afete hazırlıklı kent yapmaktır. Bu konuda Aydında Yerel Yönetimlere büyük görev düşmektedir. Aydında Belediyeler üzerlerindeki sorumluluğu maalesef yerine getirmemektedir." ifadelerini kullandı.

Olağan üstü durumlarda 45 kişilik bir operasyon ekibi çıkarabileceklerini söyleyen Tiryaki AKDF ye bağlı dernekler olarak 300 kişilik bir operason gücünü hazır tuttuklarını söyledi.