Umut AramaKurtarma Eğitim ve Yardım Derneği

UMUT AFET EĞİTİMLERİNE ÇOCUKLARDAN BAŞLADI

UMUT Arama ve Kurtarma Derneği Başkanı Veli Tiryaki, Can Çocuk Gündüz Bakımevi’nde çocuklara afet eğitimi verdi.
 

Aydın’ın Efeler ilçesindeki Can Çocuk Gündüz Bakımevi’nde düzenlenen eğitime, Okul Müdürü Aslı Öner, okul3 çalışanları ile çocuklar katıldı. UMUT Arama ve Kurtarma Derneği Başkanı Veli Tiryaki, uygulamalı olarak herhangi bir deprem anında neler yapılması gerektiğini anlattı.

Herhangi bir afette öncelikli olarak soğukkanlı olunması ve bu şekilde hareket edilmesinin gerektiğini kaydeden Tiryaki, “Başta deprem olmak üzere çeşitli doğal afetlerin yaşandığı ülkemizde, ağır can ve mal kayıpları olmaktadır. Yaşanan bu acı deneyimlerin bize öğrettiği en önemli gerçek; afet öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılmasını, nasıl davranılmasını çok iyi bilmemiz gerektiğidir. Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansının (JICA) okullarda yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin afet eğitimi konusunda bilinçlendirilmeleri ve afet zararlarının en aza indirilmesi çalışmalarının sonuçlarını Japonya afetlerde can kaybı vermeyerek görmüştür. Gelecek nesillerde afetlere yönelik farkındalık ve bilinç kazandırılması adına; ilk, orta, lise ve üniversitede afet eğitiminin zorunlu ders olması gereklidir” dedi.
 

UMUT Arama Kurtarma Derneği olarak kırsal kesimlerdeki çocuklara ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Tiryaki,  “Verdiğimiz eğitimlerle başta köy okulları ve ana okullarına ulaşarak küçük çocuklarımızdan gelecek için yatırım yapmaya çalışıyoruz. Okul öncesi dönem, doğumdan sonra gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde gelişimin hızlı olması nedeniyle öğrenme de fazladır ve çocuklar öğrenme sürecinde oldukça aktif bir role sahiptir. Bu kapsamda vereceğimiz ‘Afet Bilinci Okul Eğitimi’ ile erken yaşlardan itibaren farkındalık ve bilinç oluşturma, ülkemizi tehdit eden afet risklerine karşı çocuklarımıza temel davranış ve becerilerini kazandırmayı başarabiliriz” diye konuştu.