Umut AramaKurtarma Eğitim ve Yardım Derneği

UMKE BÖLGE TATBİKATINA DESTEK VERDİK

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü'nün 2021 yılı UMKE Faaliyet Planı kapsamında 28-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Nazilli İlçesi tarihi Sümerbank Basma Fabrika Sahası içerisinde Ulusal Medical Kurtarma Ekibi (UMKE) temel eğitim tatbikatı gerçekleştirdi.
Aydın İl Sağlık Müdürlüğü SAKOM'da yer alan UMUT Operasyon timi tatbikata katılarak UMKE' ekipleri ile koordinasyon içinde çalıştı.
Gerçeği aratmayan tatbikatta senaryo gereği tarihi Basma Fabrikası içerisinde meydana gelen patlamada yaralanan 12 kişi ekipleri tarafından kurtarılarak helikopterle hastanelere kaldırıldı.

 

EKİPLER SEVK EDİLDİ


Komuta Kontrol Merkezi tarafından olay bölgesine ilave olarak 112 ambulans ekipleri, 5 UMKE Timi, İl AFAD Müdürlüğüne bağlı arama kurtarma ekipleri ve KBRN ekibi, Emniyet Müdürlüğüne bağlı güvenlik birimleri, çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu (AKUT, Kızılay, TRAC, UMUT Arama Kurtarma) yönlendirildi.
AFAD tarafından yapılan olay yeri değerlendirmesi sonucu; kimyasal sızıntı tespit edilmedi. UMKE ekibi patlama bölgesinde 7 yeşil, 3 kırmızı, 2 sarı triyaj kodlu toplam 12 yaralı tespit etti. Yaralılar UMKE ekipleri tarafından ilk müdahaleleri olay yerlerin de yapılarak Nazilli Devlet Hastanesi’ne nakledilmek üzere afet bölgesinde kurulan Tıbbı Uç Noktaya (TUN) taşındı. Ayrıca yangın ve patlamadan etkilenerek 4 katlı bir binanın 3. katında mahsur kalan iki yaralı ip sistemleri yardımıyla tahliyesi yapılarak UMKE ekiplerine teslim edildi. 101 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen eğitim ve tatbikata Aydın UMKE, Denizli UMKE ve Muğla UMKE ile Aydın ilinde gönüllü olarak görev yapan STK’lardan UMUT, TRAC ekipleri katıldılar. Jandarma Genel Komutanlığı ve Aydın Taktik Filo Komutanlığı da helikopter ile destek verdi.

“ÇOK GERÇEKÇİYDİ”


Olay yerinin detaylı taramasında hasta ve yaralı kalmadığı, yangın ve kimyasal riskin bertaraf edildiği bilgisi teyit edilerek tatbikat tüm kurumların işbirliği içinde başarıyla tamamlandı. Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz, “Belirlenmiş bir senaryo gereği STK’ları UMKE ekiplerimiz, bölgelerden diğer illerimizden gelen ekiplerin de katılımı ile bir tatbikat gerçekleştirdik. Bilindiği üzere UMKE faaliyetleri Acil Sağlık Hizmetleri faaliyetleri olağan dışı ve olağanüstü olaylarda gerçekleşen durumlarda ekiplerimiz müdahale etmektedirler. Bu bir kültür özellikli 1999 depreminde bu tür faaliyetlere ağırlık verildi. UMKE ve AFAD ile beraber her yıl kendini güncelleyen ve her yıl daha iyi bir konuma gelen bir kurtarma faaliyeti tatbik ediliyor. İlimizde de Nazilli’de eski Sümerbank alanında da bunun bir örneğini sergiliyoruz. Arkadaşlarımız da canla başla çalışarak bunu daha da gelişmiş bir hale getirdiler. Güzel bir tatbikat oldu. Emeği geçen tüm ekiplerimize ve bize bu bölgeyi tahsis eden Sümer Kampüsü Koordinatörü ve Nazilli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tuncay Ercan Sepetcioğlu ile Sümer Kampüsü İdari Amiri Cemal Fillikçioğlu’na çok teşekkür ediyorum. Tatbikatımız çok gerçekçi idi. Bizler de bu tatbikattan etkilendik” dedi.